Radio 7 Mobile

DLA TELEFONÓW

Current track

Title

Artist

Current show

PORANEK | POWTÓRKA

6:00 pm 9:00 pm

Background

Tym żyje miasto – Sobota

Written by on November 21, 2020

Biznes wyraża sprzeciw wobec wyższych składek na CPP

Canadian Federation of Independent Business (grupa lobbingowa na rzecz małych i średnich firm) zwróciła się do rządu federalnego o utrzymanie w przyszłym roku składek CPP (Canada Pension Plan) na obecnym poziomie, bowiem od 1 stycznia przyszłego roku miałyby one wzrosnąć. CFIB twierdzi, że wyższe stawki CPP będą obciążeniem finansowym zarówno dla pracodawców jak i pracowników, którzy zmagają się z pandemią. Jedna trzecia małych firm obecnie traci pieniądze podczas pandemii, a wyższe podatki od wynagrodzeń ograniczą ich możliwości zatrudniania i opłacania pracowników. Pracownicy mogą również zauważyć, że ich pensje spadną, gdy wzrosną ich składki CPP.

Zgodnie z planem pracodawcy i pracownicy płacą odpowiednie stawki składek w oparciu o zarobki powyżej $3500 aż do pełnego rocznego limitu, który jest modyfikowany co roku przy uwzględnienia inflacji. W 2021 roku składka pracodawcy na CPP ma wzrosnąć do 5,45% Roczne składki zostaną ograniczone do $3116,45 z każdej strony równania. Oznacza to, że pracodawcy i pracownicy zobaczą, że ich podstawowe składki CPP wzrosną o 3,8% w 2021 roku w porównaniu z płaconymi w bieżącym roku, a maksymalna kwota dochodu podlegająca rocznym składkom płaconym przez każdą ze stron może wzrosnąć nawet o 9%, jeśli roczny dochód pracownika wynosi 60 tysięcy dolarów lub więcej.

Quebec będzie zazieleniał gospodarkę, stawia na pojazdy elektryczne

Rząd Quebecu przedstawił wart 6,7 mld dolarów program walki z rosnącymi emisjami gazów cieplarnianych. Przewiduje on całkowity zakaz od roku 2035  sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. I zarazem – subsydia do zakupów samochodów elektrycznych.

Wspomniane 6.7 mld dolarów zostanie wydane w ciągu 5 lat na „tzw. zazielenienie” gospodarki Quebecu. W ramach tej kwoty rząd przekaże 1,3 mld dol. na subsydia dla osób kupujących samochody elektryczne oraz na stacje ładowania akumulatorów. W efekcie do 2030 r. na drogach Quebecu ma się pojawić 1,5 mln samochodów elektrycznych. 

Quebec jest w dość specyficznej sytuacji, ponieważ produkcja energii elektrycznej pochodzi w prawie 100% ze źródeł odnawialnych, głównie z elektrowni wodnych. W planie rządowym założono zresztą, że „Quebec będzie eksportował energię elektryczną do sąsiadów i stanie się »akumulatorem« północno-wschodniej Ameryki”, a tym samym, jak twierdzi rząd prowincji – przyczyni się do globalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

Jednocześnie Quebec chce inwestować w rozwój źródeł odnawialnej energii i zapowiada, że prowincja stanie się jednym z technologicznych centrów eksperckich w tej dziedzinie. 

Plany Quebecu wpisują się w szersze plany na poziomie federalnym. W przedstawionym we wrześniu expose rządu federalnego budowa „bardziej odpornej” gospodarki stanowi trzecią z czterech części rządowych planów.

Arcybiskup Toronto skrytykował TCDSB

Kardynał Thomas Collins ostro skrytykował kuratorów Rady Szkolnej Katolickich Szkół Toronto (TCDSB), którzy podczas burzliwego spotkania powstrzymali jednego z kuratorów przed odczytaniem części katechizmu Kościoła katolickiego na temat homoseksualizmu.

„To, że katolik jest krytykowany i skutecznie blokowany przez katolickich kuratorów przed zacytowaniem katechizmu Kościoła katolickiego na posiedzeniu katolickiego kuratorium  jest po prostu godne potępienia” – napisał abp. Collins.

Przypomniał on zarazem kuratorom, że złożyli przysięgę na „wierność nauczaniu Kościoła i Prymatowi Papieża Rzymu oraz autorytetowi Magisterium”.

List był reakcją kardynała na specjalne posiedzenie rady, podczas którego trzech kuratorów – sprzeciwiło się odczytaniu ustępu katechizmu na temat homoseksualizmu.

MEM DNIA


Reader's opinions

Continue reading