Radio 7 Mobile

DLA TELEFONÓW

Current track

Title

Artist

Current show

PRZED-PORANEK Z RADIEM 7

4:00 am 6:00 am

Background

Tym żyje miasto – Poniedziałek

Written by on February 22, 2021

Rząd przedłuża świadczenia

Rząd federalny ogłosił, że przedłuża okres uprawniający do świadczenia CRB czyli Canada Recovery Benefit o dodatkowe 12 tygodni. Ottawa przedłuży o ten sam czas możliwość ubiegania się o kanadyjski zasiłek opiekuńczy (CRCB).

Rząd federalny przedłuży również zasiłek chorobowy (CRSB) z dwóch do łącznie czterech tygodni oraz wydłuży okres ubiegania się o ubezpieczenie pracownicze z 26 do 50 tygodni.

CRB jest kontynuacją kanadyjskiego świadczenia w sytuacjach kryzysowych, które zostało wycofane jesienią. Zapewnia 1000 dolarów na okres dwóch tygodni i dotyczy osób, które straciły pracę z powodu COVID-19 lub doświadczyły 50-procentowego spadku średniego tygodniowego dochodu w porównaniu z rokiem poprzednim.

Z kolei CRCB zapewnia $500 tygodniowo osobom opiekującym się członkami rodziny – starszymi lub dziećmi poniżej 12 lat.

Natomiast CRSB to kolejne 500 dolarów wsparcia tygodniowo, które ma na celu pomoc osobom niezdolnym do pracy przez 50 procent ich tygodnia pracy, ponieważ izolują się oni z powodu zarażenia lub narażenia się na wirusa.

Lockdown przedłużony w 3 regionach

Mieszkańcy regionu Toronto, regionu Peel oraz regionu North Bay pozostaną w domach przez co najmniej dwa kolejne tygodnie – ogłosił w piątek rząd Ontario, aby zapobiec większej liczbie zachorowań. Wspomniane regiony muszą również pozostać w fazie lockdownu, aby zachować wydolność systemu opieki zdrowotnej.

Lockdown znoszony jest w regionie York w tym tygodniu, co oznacza ponowne otwarcie tam sklepów detalicznych uważanych za “zbędne”, siłowni i restauracji – z możliwością serwowania posiłków wewnątrz z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa.

Kanada kontra Facebook

Coraz więcej krajów wchodzi na ścieżkę wojenną z Facebookiem, w tym Kanada, która chce wprowadzić wobec Facebooka podobne regulacje jak Australia, zobowiązując serwis społecznościowy do płacenia za wiadomości pobierane ze stron gazet, telewizji i portali informacyjnych. Zmiany są konieczne, , zwłaszcza w kontekście niektórych działań Facebooka, który w np. Australii zablokował możliwość przekazywania informacji mediów australijskich.

Już w ub. r. został opublikowany raport zawierający blisko 100 rekomendacji eksperckich dla rządu w sprawie takich gigantów jak Google, Apple, Facebook, Amazon czy Spotify. Zalecenia te uwzględniają opodatkowanie, gwarancje dla interesów kanadyjskich twórców i ustawowe chronienie prywatności w cyfrowym świecie.

Najbardziej komentowaną rekomendacją wobec Facebooka było niezwłoczne wprowadzenie federalnego podatku od sprzedaży (czyli HST) Gdy kanadyjskie firmy z branży medialnej są zobowiązane do naliczania HST – nie dotyczy to firm zagranicznych. Stawia to kanadyjskie firmy w gorszej podatkowo pozycji. Podatek od sprzedaży firmy streamingowe płacą obecnie tylko w Quebecu i Saskatchewan. Jest on naliczany przez władze tych prowincji.

MEM DNIA:Reader's opinions