RADIO SIEDEM

Aby słuchać Naciśnij - TRÓJKĄT

Current track

Title

Artist

Current show

NOWE PIOSENKI 2017-2021

4:00 pm 5:00 pm

Background

Tym żyje miasto – Poniedziałek

Written by on 19/07/2021

Głos przeciwko paszportom szczepionkowym

Profesor bioetyki z University of Toronto, ekspert w dziedzinie światowego zdrowia, dr Kerry Bowman, uważa, że paszporty szczepionkowe są niepotrzebne, a do tego wprowadzają w społeczeństwie lęk i podziały, stanowią dodatkową biurokrację i często nie mają uzasadnienia naukowego. 

Bowman od kilku miesięcy mówi o negatywnych skutkach certyfikatów szczepionkowych, a ostatnio temat powrócił ze względu na sytuację w Quebecu i Manitobie.

Posiadacze paszportów szczepionkowych mają być zwolnieni z kwarantanny w przypadku podróży między prowincjami, a także mają mieć więcej możliwości odwiedzania rodziny i przyjaciół w szpitalach. Popyt na te certyfikaty jest tak duży, że rząd nie wyrabia się z wystawianiem dokumentów. 

Na stronie rządu Manitoby można wyczytać, że dokumenty w wersji elektronicznej są dostępne od razu, ale na papierowe trzeba czekać, ze względu na ograniczone możliwości produkcji takich kart. Jeśli ktoś się nie zaszczepi, rząd ostrzega: „możesz nie móc brać udziału w określonych aktywnościach; powinieneś dalej zachowywać dystans społeczny, nosić maskę i ograniczyć kontakt z osobami spoza twojego gospodarstwa domowego”.

Wspomniany  prof. Bowman krytykuje podejście Manitoby podkreślając, że władza próbuje wywierać presję na niezaszczepionych i w ten sposób zmuszać ich do szczepienia. Mieszkańcy Manitoby mają czuć, że jeśli się nie zaszczepią, będą mieć bardzo ograniczone życie.

Jeśli chodzi o Quebec, to prof. Bowman twierdzi, że rząd powinien wykazać, dlaczego do wykonywania normalnych czynności potrzebny jest dowód odporności na COVID-19. Do tego dochodzi sprawa wolności poruszania się – demokratyczna zasada, o której się wiele nie mówi. 

Tymczasem grozi nam ciągłe monitorowanie, gdzie idziemy na kawę, na obiad, na fitness – każdy ruch – tłumaczy prof. Bowman i zaznacza, że jest za szczepionkami. Jeśli jednak ktoś się nie chce szczepić albo uważa, że to nie jest bezpieczne, to – zdaniem Bowmana – rząd nie ma prawo ograniczać jego prawa do przemieszczania się.

Bowman, mimo swoich wypowiedzi, na razie utrzymał swoje stanowisko na UofT. Inni wykładowcy nie mieli tyle szczęścia. 

Kanada ma lepszy wskaźnik zaszczepionych niż Stany

Kanada wyprzedziła procentowo Stany Zjednoczone pod względem liczby szczepień drugiej dawki. Od 16 lipca już 48,45% Kanadyjczyków jest w pełni zaszczepionych, w porównaniu z wynikiem 48,05% u Amerykanów.

W Stanach Zjednoczonych zahamowanie wskaźników szczepień pojawia się wśród niepokojącego wzrostu przypadków Covid-19. Prezydent Joe Biden nie zdołał osiągnąć ustalonego przez siebie celu, jakim jest 70% zaszczepionych dorosłych przed 4 lipca. Około 68% Amerykanów w wieku 18 lat i starszych otrzymało co najmniej jeden zastrzyk.

Biały Dom i władze lokalne zwróciły się zarówno ku kreatywnym rozwiązaniom, jak i celebrytom, aby przekonać do szczepień.

Również w Kanadzie liczba zaszczepień spadła w ostatnich tygodniach po gwałtownym wzroście, który rozpoczął się pod koniec marca.

Dwa z północnych terytoriów Kanady — Jukon i Terytoria Północno-Zachodnie — prowadzą z wynikiem odpowiednio około 75% i 72% zaszczepionych mieszkańców.

Wśród krajów G20, Kanada jest obecnie liderem pod względem liczby szczepień. Plasuje się na 15. miejscu pod względem odsetka w pełni zaszczepionej populacji, Stany są tuż za nią.

808 zgonów w wyniku upałów

Według koronerów, liczba zgonów odnotowanych w Kolumbii Brytyjskiej podczas ostatniej rekordowej fali upałów wzrosła do 808 –  w okresie od 25 czerwca do 1 lipca.

Padło wtedy kilka nowych kanadyjskich rekordów ciepła. Wiele zgonów dotyczyło seniorów, którzy mieszkali samotnie w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Prowincja obiecała zbadać reakcję ludzi na falę upałów w nadziei na uniknięcie tragedii na taką samą skalę w przyszłości, gdy temperatura znowu wzrośnie.


Reader's opinions

Continue reading