RADIO SIEDEM

Aby słuchać Naciśnij - TRÓJKĄT

Current track

Title

Artist

Current show

PORANEK Z RADIEM 7 LIVE

6:00 am 9:00 am

Background

Tym żyje miasto – Sobota

Written by on 11/09/2021

Liberałowie i Konserwatyści w klinczu przedwyborczym

Podczas dwóch oficjalnych debat wyborczych pięciu przywódców partii federalnych dyskutowało o obowiązkowych szczepieniach, opiece zdrowotnej i sensowności rozpisania przedterminowych wyborów. Lider People’s Party of Canada – Maxime Bernier – nie został dopuszczony do debaty, ponieważ zdaniem komisji organizującej tę dyskusję miał w sondażach zbyt małe poparcie.

Lider Liberałów Justin Trudeau próbował uzasadnić wezwanie Kanadyjczyków do urn wyborczych w czasie pandemii, mówiąc, że stara się o odnowienie mandatu „dokładnie dlatego, że Kanadyjczycy muszą mieć wpływ na to, jak wyjść z pandemii”.

Jego konserwatywny oponent Erin O’Toole zapowiedział, że będzie „absolutnie” dążyć do uniknięcia przedterminowych wyborów, twierdząc, że współpraca w Parlamencie jest najważniejsza.

Zapytany, czy szczepienia powinny być obowiązkowe, Justin Trudeau nazwał dyskusję „fałszywą debatą” i starał się wbić klin między swoje stanowisko, a stanowisko O’Toole’a. 

Z kolei O’Toole powiedział, że szczepienia są „niezbędne”, ale inne narzędzia, takie jak szybkie testy, maski i dystans fizyczny odgrywają swoją pozytywną rolę. W miarę jak debata przeciągała się, kilkudziesięciu protestujących ze znakami Partii Ludowej Maxime Berniera, zgromadziło się na zewnątrz. 

Konserwatyści opublikowali kalkulację kosztów swoich wyborczych obietnic po narastającej krytyce ze strony Trudeau za opóźnienie.

Z raportu tego wynika, że program wyborczy Torysów obiecuje dodać 30 miliardów dolarów dodatkowych wpływów do prognozowanego na ten rok deficytu budżetowego w wysokości 138 mld dolarów. Deficyt spadałby wówczas znacznie każdego roku, osiągając prawie 25 mld dolarów w latach 2025-26.

Debaty w telewizji pojawiły się, gdy sondaże opinii publicznej sugerują, że Liberałowie i Konserwatyści utknęli w zaciętym klinczu, podczas gdy NDP i Bloc Quebecois gotowi są do zawarcia koalicji z jedną z dwóch głównych partii niezależnie, która z nich zwycięży.

Sondaże sugerują, że  „debaty mają kluczowe znaczenie dla procesu wyborczego”.

A wybory już 20 września.

Palenie książek po kanadyjsku

Pewne katolickie kuratorium oświaty w Ontario wstrzymało projekt palenia książek, które – jak samo wcześniej uznało – przedstawiają rdzenne narody w nieprawdziwy sposób. Akcja miała być próbą pojednania z rdzennymi mieszkańcami Kanady ale okazała się kompromitacją.

Kuratorium zarządzające trzydziestoma katolickimi francuskojęzycznymi szkołami w południowo-zachodnim Ontario, postanowiło, że usunie z bibliotek szkolnych książki, które – jak uznano – przedstawiają Indian czy Innuitów w niekorzystnym świetle. Teraz wstrzymało tę akcję.

Na liście książek do usunięcia i spalenia znalazły się niektóre komiksy, takie jak „Tintin” czy „Asterix”, a nawet książkowy pierwowzór filmu „Avatar”. Zniszczono już 5 tys. książek, część z nich wyrzucono, część spalono. Jednak po krytyce ze strony opinii publicznej, kuratorium wstrzymało działania. 

Przy okazji dziennikarze udowodnili, że kierująca akcją palenia książek Suzy Kies – mimo jej zapewnień – nie miała żadnych indiańskich czy inuickich przodków. Kuratoriom wyraziło swoje ubolewanie.

Kanada hegemonem tenisa?

Młoda kanadyjska tenisistka Leylah Fernandez w dzień po swoich dziewiętnastych urodzinach została pierwszą półfinalistką nowojorskiego turnieju US Open. A następnie pokonała w półfinale Białorusinkę Arynę Sabalenkę i wówczas doszło do zaskakującego układu: w finale turnieju US Open Leylah Fernandez zagra przeciwko  Emmie Raducanu. Raducanu jest wprawdzie reprezentantką Wielkiej Brytanii, a w ogóle z pochodzenia jest Rumunką, ale urodziła się tutaj w Kanadzie, w Toronto  – 18 lat temu. 

Ich finał już dzisiaj o godz. 16:20.

Z kolei Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime dostał się aż do półfinałów US Open gdzie uległ 

Daniłowi Medwiediejowi z Rosji, rozstawionemu w tym turnieju z numerem 2.

Do półfinału dotarła także Kanadyjka polskiego pochodzenia – Gabriela Dąbrowski, która w grze podwójnej  mając za parnerkę Brazylijkę L. Stefani pokonała amerykański tandem McNally-Gauff.