RADIO SIEDEM

Aby słuchać Naciśnij - TRÓJKĄT

Current track

Title

Artist

Current show

PORANEK | POWTÓRKA

6:00 pm 9:00 pm

Background

Tym żyje miasto – Niedziela

Written by on 03/10/2021

Manitoba zaostrza przepisy wobec nieszczepionych

Manitoba od wtorku wprowadza nowe zasady dotyczące osób nieszczepionych. Obejmuje to prywatne spotkania, które będą ograniczone do dwóch gospodarstw domowych, jeśli jakakolwiek osoba w zgromadzeniu zdecyduje się nie szczepić.

Tylko 10 osób będzie mogło gromadzić się na zewnątrz na terenie prywatnym, jeśli uczestniczy w nim ktoś, kto kwalifikuje się do szczepienia, ale nie dostał zastrzyku. 

W przypadku wewnętrznych zgromadzeń religijnych, które nie wymagają dowodu szczepień, pojemność zostanie zmniejszona do 25 osób lub 33% pojemności, w zależności od tego, która wartość jest większa. Osoby w pełni zaszczepione będą mogły gromadzić się w tych miejscach bez ograniczeń.

Zasady ograniczonej pojemności będą miały również zastosowanie do ślubów i pogrzebów, ale zaczną się dopiero 12 października.

Raport CBC wykazał rynek fałszywych certyfikatów szczepień

Cyberprzestępcy coraz częściej oferują w Internecie fałszywe świadectwa szczepień, potwierdzające szczepienia dla kilku kanadyjskich prowincji. Niektórzy z nich twierdzą nawet, że są w stanie wprowadzić dane z fałszywych certyfikatów do oficjalnych rządowych baz danych.

Ceny i obietnice różnią się w zależności od ofert oglądanych na platformach takich jak Telegram. Np. fałszywe karty potwierdzające szczepienia lub kody QR – za 200 dolarów, płatne w kryptowalutach Bitcoin lub Ethereum. 

Obiecują też dostarczyć fałszywe dokumenty w ciągu 48 godzin pocztą lub w „zaledwie kilka godzin”, jeśli drogą elektroniczną.

Doniesienia o fałszywych certyfikatach potwierdza reporterka CBC News, Elisabeth Thompson, od którego dostała zdjęcie formularza potwierdzającego szczepienia w Ontario, które wydaje się być identyczne z wydawanymi przez wiele klinik szczepień w Ontario. 

Pewien spekulant z Montrealu oferował fałszywych dowodów szczepień z kilku różnych jurysdykcji na całym świecie. Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, ile fałszywych dokumentów dotyczących szczepień jest w obiegu w Kanadzie.

Tymczasem prowincje twierdzą, że chronią swoje dane i że w systemach prowincyjnych rejestrowane są tylko ważne i legalne zapisy, a wszelkie podejrzane działania są zgłaszane odpowiednim władzom.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ontario, Bill Campbell, powiedział, że ponad 80% mieszkańców Ontario w wieku powyżej 12 lat otrzymało już dwie dawki i będzie miało dostęp do bezpiecznego certyfikatu ze znakiem wodnym, który można pobrać, tak jak i kody QR.

Campbell zwrócił uwagę, że podanie fałszywych informacji o stanie szczepień może skutkować mandatem w wysokości 750 dolarów lub karą do 100 tysięcy dolarów i nawet rokiem więzienia.

Spieszcie się z prezentami

Eksperci od logistyki handlowej twierdzą, że choć  do Świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze sporo czasu, to warto już teraz pomyśleć o zakupie prezentów pod choinkę, bo  przeciwnym razie będziemy kupowali prezenty zupełnie przypadkowe – po prostu to, co pozostanie na sklepowych półkach.

Sklepy otrzymują zaledwie 40% zamówionych produktów w związku z globalnymi opóźnieniami w produkcji i wysyłce. Przez pandemię zakłócone zostały globalne łańcuchy dostaw. Oznacza to, że w świątecznym sezonie zakupowym konsumenci mogą spodziewać się znacznie mniejszego wyboru towarów na półkach.


Reader's opinions

Continue reading