RADIO SIEDEM

Aby słuchać Naciśnij - TRÓJKĄT

Current track

Title

Artist

Current show

PORANEK | POWTÓRKA

6:00 pm 9:00 pm

Background

Tym żyje miasto – Poniedziałek

Written by on 11/10/2021

Niezaszczepieni nie opuszczą Kanady?

Po 30 listopada wszyscy niezaszczepieni nie będą mogli opuścić Kanady. Pasażerowie, którzy nie otrzymali dwóch dawek szczepionki, nie będą mogli wejść na kanadyjskie lotnisko.

Dotyczy to wszystkich podróżnych w wieku 12 lat i starszych na lotach krajowych lub międzynarodowych. Dotyczy to wszystkich podróżnych, nie tylko obywateli Kanady, w tym także pracowników tymczasowych i studentów zagranicznych.

Okres przejściowy do 30 listopada pozwoli na podróżowanie bez szczepienia, pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu molekularnego przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed podróżą.

Czy jest to jest legalne? Czy Kanada może uniemożliwić cudzoziemcowi powrót do domu? Tak – twierdzą eksperci prawa międzynarodowego – ale tylko pod pewnymi warunkami. Środek ten stanowi ograniczenie wolności osób. Według Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka każdy ma prawo opuścić dowolny kraj, w tym swój własny. Prawdziwym wyzwaniem będzie wykazanie, czy to ograniczenie jest uzasadnione w wolnym i demokratycznym społeczeństwie. Według prawników, środek ten zostanie bardzo szybko zaskarżony w sądzie. Ale rząd może odnieść sukces, jeśli wykaże, że jest skuteczny w walce z pandemią. 

Zwolniony za “niepoprawne” leczenie

„Ani weterynaryjne, ani ludzkie wersje iwermektyny nie zostały uznane za bezpieczne lub skuteczne w leczeniu lub zapobieganiu COVID-19” – czytamy w oświadczeniu AHS wydanym na początku tego tygodnia.

Używanie wersji weterynaryjnej „może stwarzać potencjalnie poważne problemy zdrowotne”, głowi komunikat AHS.

Iwermektyna jest stosowana w weterynarii od ponad 30 lat. Forma stosowana u ludzi znajduje się na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia, ponieważ jest bezpieczna, niedroga i skuteczna – i okazała się ratować życie w leczeniu niektórych chorób wywoływanych przez pasożyty.

Produkty menstruacyjne trafią za darmo do szkół

Rząd prowincji Ontario  współpracuje z Shoppers Drug Mart, aby tej jesieni zapewnić uczennicom w szkołach dostęp do bezpłatnych produktów menstruacyjnych. Znana sieć aptek pokryje koszty produktów menstruacyjnych i dozowników w szkolnych toaletach w ramach trzyletniej umowy.

Shoppers Drug Mart dostarczy 18 milionów darmowych produktów menstruacyjnych w ciągu najbliższych trzech lat. Rząd twierdzi, że jest zaangażowany w walkę z ubóstwem i z barierami otaczającymi miesiączkowanie.

„Żadna uczennica nie powinna opuszczać szkoły, tylko dlatego, że nie ma dostępu do produktów menstruacyjnych. Stwarza to poważną barierę w zapewnianiu równych szans” – powiedziała wiceminister ds. dzieci i kobiet Jane McKenna.


Reader's opinions