RADIO SIEDEM

Aby słuchać Naciśnij - TRÓJKĄT

Current track

Title

Artist

Current show

PORANEK | POWTÓRKA

6:00 pm 9:00 pm

Background

Tym żyje miasto – Wtorek

Written by on 12/10/2021

Znów zmiana szefa Public Health

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (Public Health Agency of Canada) będzie miała nowego szefa. 

Iain Stewart, który pełnił funkcję prezesa tej organizacji odchodzi po roku pracy w tej organizacji. Nowym prezesem od jutra będzie dr Harpreet S. Kochhar, który jest obecnie zastępcą wiceministra zdrowia.

Posunięcie to jest częścią serii zmian w wyższych rangach federalnej służby publicznej ogłoszonych w piątek po południu.

“Ekonomiczny” Nobel dla Kanadyjczyka

Kanadyjski ekonomista David Card, pracujący w USA, zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za pionierskie badania, które wykazały, że wzrost płacy minimalnej nie prowadzi do zmniejszenia zatrudnienia, a imigranci nie obniżają płac rodzimych pracowników, kwestionując w ten sposób powszechnie przyjęte poglądy. 

Dwie inne osoby również podzieliły nagrodę za stworzenie sposobu na badanie tego rodzaju problemów społecznych.

Urodzony w Kanadzie David Card z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley otrzymał połowę nagrody za badania nad wpływem płacy minimalnej, imigracji i edukacji na rynek pracy. Card przyjrzał się, co stało się z miejscami pracy w Burger King, KFC, Wendy’s i Roy Rogers, kiedy New Jersey podniosło płacę minimalną z 4,25 do 5,05 USD, wykorzystując jako kontrolę restauracje we wschodniej Pensylwanii. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, stwierdził, że wzrost płacy minimalnej nie miał wpływu na liczbę pracowników.

Aby zbadać wpływ imigracji na miejsca pracy, Card porównał rynek pracy w Miami po nagłej decyzji Kuby o umożliwieniu  emigracji w 1980 r., co doprowadziło do wyjazdu 125.000 osób, i jest znane jako Mariel Boatlift. Zaowocowało to 7-procentowym wzrostem siły roboczej miasta. Porównując ewolucję płac i zatrudnienia w czterech innych miastach, Card nie odkrył żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców Miami o niskim poziomie wykształcenia. Dalsze prace wykazały, że zwiększona imigracja może mieć pozytywny wpływ na dochody osób urodzonych w kraju.

Emeryci na pomoc TTC

TTC (Toronto Transit Commission) zatrudni emerytowanych pracowników aby uzupełnić luki spowodowane obowiązkiem szczepień. Niedobory kadrowe spowodowane zostaną zwolnieniami pracowników, którzy nie zastosują się do mandatu dotyczącego szczepienia do końca miesiąca.

Wcześniej TTC odłożyła rutynowe planowanie pracy operatorów na zmiany tranzytowe do 3 listopada, aby uzyskać czasu na sprawdzenie stanu szczepień wszystkich pracowników. Teraz rozważa przywrócenie emerytowanych pracowników w celu uzupełnienia ewentualnych braków.

Na dzień 8 października ponad 80% pracowników ujawniło swój status szczepień, w tym 76% pracowników należących do związków zawodowych.

TTC nie zdecydowało jeszcze, z jakimi środkami będą musieli zmierzyć się pracownicy, którzy nie przedstawią dowodu szczepienia.


Reader's opinions