RADIO SIEDEM

Aby słuchać Naciśnij - TRÓJKĄT

Current track

Title

Artist

Current show

PORANEK | POWTÓRKA

6:00 pm 9:00 pm

Background

Tym żyje miasto – Czwartek

Written by on 14/10/2021

Kiedy rząd przerwie pandemiczne wspomaganie biznesu?

Wiele małych firm w Kanadzie czeka na decyzję rządu federalnego, czy będzie on kontynuował programy wsparcia finansowego, które pomogły im przetrwać podczas szczytu pandemii COVID-19. Minister finansów Chrystia Freeland mówi, że rząd zamierza rozszerzyć wsparcie dla firm na takie wydatki jak czynsze i dopłaty do wynagrodzeń.

Rząd federalny twierdzi jednak, że będzie to już ostatni okres kanadyjskiego dotowania wynagrodzeń, a wsparcie takie zostanie przedłużone prawdopodobnie do 20 listopada.

Wsparcie z programu CEWS wypłaca się kwalifikującym się wnioskodawcom jako dopłaty do wynagrodzeń ich pracowników w oparciu o utratę dochodów. Program został stworzony w nadziei na uratowanie miejsc pracy i umożliwienie ponownego zatrudnienia, aby pomóc w powrocie do normalności.

Do tej pory wypłacono wsparcie dla 4,5 miliona wnioskodawców – w sumie 93 miliardy dolarów.

Inny program, CERS (Canada Emergency Rent Subsidy), możliwia kanadyjskim firmom, które odnotowały spadek przychodów podczas  pandemii, otrzymanie dotacji na pokrycie części ich czynszu komercyjnego lub wydatków związanych z nieruchomościami. On również ma wygasnąć w nadchodzących tygodniach.

A zaplanowana data końca wsparcia rządowego to termin 23 października, niewykluczone jednak, że rząd federalny przedłuży dopłat do wynagrodzeń przynajmniej do końca listopada.

Chce ściągnąć do Kanady więźniów powiązanych z ISIS

Prawnik Lawrence Greenspon pozwał do sądu rząd kanadyjski, aby zmusić go do sprowadzenia z obozów syryjskich uchodźców 26 Kanadyjczyków mających powiązania z terrorystyczną organizacją ISIS. Greenspon wszczął postępowanie w imieniu 11 rodzin, twierdząc, że rząd federalny zaniechał przestrzegania przepisów ustawy o sądzie federalnym, ustawy o obywatelstwie i kanadyjskiej karty praw i wolności.

Prawnik twierdzi, że nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego ci Kanadyjczycy nie mogliby zostać przywiezieni do domu do swoich bliskich w Kanadzie. Ma nadzieję, że rząd Kanady wyda im paszporty i przeprowadzi repatriację, nie patrząc na ich przeszłość.

Meteoryt w sypialni

Spadający z nieba meteoryt spadł na dom, przebił dach i wylądował na poduszce mieszkanki miejscowości Golden w Kolumbii Brytyjskiej.

“Gdybym nie wyskoczyła z łóżka, myśląc, że to złodzieje, pewnie byłabym już martwa” – mówiła w rozmowie z mediami Ruth Hamilton. Spadający, rozpalony meteoryt widziany był przez wielu świadków.

Kobieta nie odniosła żadnych obrażeń. Problem może sprawić jednak kwestia odszkodowania za dziurę w dachu. Firma, w której ubezpieczony jest jej dom, nie ma pewności, czy przewiduje szkody wyrządzone przez materię kosmiczną.


Reader's opinions

Continue reading