RADIO SIEDEM

Aby słuchać Naciśnij - TRÓJKĄT

Current track

Title

Artist

Current show

J E D Y N K A | POWTÓRKA

9:00 pm 12:00 am

Background

Tym żyje miasto – Niedziela

Written by on 07/11/2021

Toronto zawiesza niezaszczepionych pracowników

Miasto Toronto twierdzi, że do tej pory zawiesiło 248 pracowników, którzy nie zastosowali się do nakazu szczepień. Zawieszenie bez wynagrodzenia potrwa 6 tygodni ale grozi im zwolnienie, jeśli nie zostaną w pełni zaszczepieni do 13 grudnia. 

Kolejnych 51 zostało umieszczonych na urlopie, podczas gdy miasto rozpatruje ich prośby o zwolnienie z obowiązku szczepienia.

Miasto podaje, że 30,204 pracowników zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, co stanowi 94% siły roboczej miejskich struktur samorządowych. Rada miasta zapewnia, że nie przewiduje się negatywnego wpływu na usługi krytyczne i priorytetowe w wyniku zawieszeń, jednak pozostaje niejasne, czy może mieć to wpływ na inne usługi.

„Ponad 30,000 pracowników miasta Toronto jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Zdecydowana większość pracowników postąpiła właściwie, aby chronić siebie oraz zdrowie i bezpieczeństwo swoich współpracowników. Nadal wzywam wszystkich pracowników miasta i wszystkich mieszkańców Toronto do zaszczepienia się – jest to bezpieczne i jest to najlepszy sposób na ochronę postępów, jakie poczyniliśmy w walce z tą pandemią” – powiedział burmistrz John Tory w komunikacie.

90 tys. emerytów może utracić GIS

Prawie 90.000 kanadyjskich emerytów zostało dotkniętych nagłym cięciem ich miesięcznych dochodów, ponieważ przyjęli federalne zasiłki finansowe, które miały im pomóc przetrwać pandemię.

Seniorzy o niskich dochodach, którzy otrzymali zasiłek CERB, otrzymują w rezultacie wypłaty z gwarantowanego dodatku GIS, mającego na celu pomóc seniorom o niskich dochodach związać koniec z końcem. Płatności są oparte na dochodach. Samotny senior zarabiający mniej niż 19.248 dol. kwalifikuje się do GIS. Granica dla par może wynosić nawet 46.128 dol. w zależności od ich sytuacji emerytalnej.

Wielu z nich dowiedziało się, że ponieważ przyjęli kilka płatności z miesięcznego CERB o wartości 2000 dolarów – co jest dochodem podlegającym opodatkowaniu – wszystkie płatności GIS za ten rok zostaną anulowane. Scott Bardsley, rzecznik ministra ds. seniorów powiedział, że będą oni mogą poprosić rząd federalny o rozważenie ich sprawy, szacując, ile zarobią w tym roku i wykorzystując tę liczbę do obliczenia GIS. Takie prośby będą rozpatrywane indywidualnie dla każdego przypadku i są zatwierdzane „w ograniczonych okolicznościach”.

Według Biura Parlamentarnego Urzędnika Budżetowego, 88.222 seniorów o niskich dochodach otrzyma obniżki GIS. Nowi Demokraci i Canada 2000 chcą, aby rząd przestał uwzględniać CRB i CERB w kalkulacji dochodów GIS. 

Powstają pierwsze sklepy bez personelu

Kanadyjska firma o nazwie Aisle 24 próbuje zapoczątkować nową erę w handlu. Otwiera franczyzową sieć sklepów z żywnością i przekąskami, w których – nie ma obsługi, a wszystkie zakupy załatwiane są automatycznie.

Klienci korzystają z aplikacji do rejestracji i otwierania drzwi do sklepu, do którego może wejść o każdej porze dnia i nocy, a następnie samodzielnie skanują i płacą za towary.

Sklepy Aisle 24 wkrótce pojawią się w całej Kanadzie. Obecnie w Ontario i Quebecu funkcjonuje 9 lokalizacji, ale w ciągu najbliższych kilku lat firma planuje kolejne 200 takich sklepów. Nie są jedyni, podobne sklepy bezobsługowe chce otworzyć Amazon.


Reader's opinions