Current track

Title

Artist

Background

🟨 4️⃣ CZWARTEK

Written by on 27/06/2024

 

ZE ŚWIATA

 

CHŁOPIEC Z PLAKATU MOŻE ZOSTAĆ PREMIEREM FRANCJI

Jordan Bardella, zawsze elegancko ubrany i z perfekcyjną fryzurą, zyskał tak dużą popularność, że jego zwolennicy skandują jego imię na jego widok. Opisywany jest jako mistrz TikToka, który doskonale trafia w gusta odbiorców swoimi żartami i świetnie radzi sobie w mediach tradycyjnych. 

Mając 28 lat, stał się ważną postacią francuskiej skrajnej prawicy, dorównując popularnością Marine Le Pen. Pochodzący z rodziny o włoskich korzeniach, Bardella studiował na Sorbonie, ale nie ukończył studiów. W wieku 23 lat objął kierownictwo młodzieżówki Zjednoczenia Narodowego, a dwa lata temu został przewodniczącym partii po ustąpieniu Le Pen. 

Mimo zarzutów o bycie figurantem, Bardella prezentuje się jako lider zdolny do odnowy Francji, kładąc nacisk na nacjonalizm gospodarczy i restrykcyjną politykę imigracyjną. 

Pragnie wprowadzić surowsze kontrole graniczne i ograniczyć prawa socjalne dla imigrantów. Jego popularność wśród młodych ludzi i wizerunek w mediach przynoszą mu przychylność mimo kontrowersji związanych z jego rodzinnymi powiązaniami.

 

PAPIEŻ FRANCISZEK ZAAPELOWAŁ DO WIERNYCH

Papież Franciszek podczas audiencji w Watykanie zaapelował do wiernych o modlitwę za nawrócenie handlarzy narkotyków, nazywając ich “mordercami”. Przypomniał słowa Jana Pawła II o destrukcyjnym wpływie narkotyków na społeczności i podkreślił godność osób uzależnionych jako dzieci Bożych. 

Franciszek zwrócił uwagę na konieczność prewencji w walce z narkomanią, sprzeciwiając się liberalizacji używania narkotyków, którą uznał za iluzoryczne rozwiązanie. Przestrzegł przed “handlarzami śmierci”, którzy kierują się rządzą władzy i pieniędzy, i wezwał do odwagi w przeciwdziałaniu tej pladze. 

Papież przypomniał także, że wakacje są okresem zwiększonego ryzyka dla młodych ludzi, zachęcając do szczególnej troski o ich bezpieczeństwo.

 

MILIONY SCHOWANE W PUDŁACH OBOK MAKARONU

Dwie siostry z Genui odkryły 158 milionów dawnych włoskich lirów podczas sprzątania piwnicy zmarłego przed 20 laty dziadka. Niestety, bank odmówił wymiany tej kwoty na euro, ponieważ minęło więcej niż 10 lat od wprowadzenia euro. 

Wartość znalezionych lirów wynosiłaby ponad 81 tysięcy euro według przelicznika z 2002 roku. Siostry, szukając pomocy, zwróciły się do stowarzyszenia ochrony posiadaczy oszczędności i dowiedziały się, że ostatni termin wymiany lirów minął w 2021 roku. Teraz planują napisać do prezydenta Włoch, Sergio Mattarelli, oraz prezesa banku centralnego, Fabia Panetty, licząc na ich interwencję.

 

Z POLSKI

NA GRANICY POJAWIĄ SIĘ SPECJALNE ODDZIAŁY 

 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji omówił zmiany w ustawie dotyczącej działania wojska, policji i straży granicznej. Jednym z kluczowych tematów było użycie broni przez funkcjonariuszy na granicy atakowanej przez nielegalnych  imigrantów oraz wsparcie dla służb mundurowych. Zastępca szefa MSWiA, Czesław Mroczek, zapowiedział utworzenie specjalnych oddziałów Straży Granicznej do ochrony granicy, podkreślając zagrożenie ze strony agresywnych grup.

Mroczek zaznaczył, że na granicy pracują najbardziej doświadczeni mundurowi, a wkrótce przedstawiony zostanie plan wsparcia ochrony granic RP. Wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, wyraził nadzieję na przyjęcie ustawy przez Sejm, podkreślając jej znaczenie dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy.

Projekt zakłada, że żołnierze i funkcjonariusze, którzy użyją środków przymusu bezpośredniego i broni palnej w nagłych sytuacjach, nie popełnią przestępstwa. Będą także mogli żądać obrońcy z urzędu w przypadku wszczęcia spraw o niewłaściwe użycie broni. Ustawa doprecyzuje również zasady zatrzymywania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową oraz współdziałanie straży granicznej i policji.

Wiceminister Mroczek poinformował również o akceptacji autopoprawki do projektu, która doprecyzowuje warunki wprowadzenia operacji wojskowych, umożliwiając skuteczną obronę granicy przez żołnierzy.

 

POLSKA NIE MOŻE PRZYJĄĆ EURO

Polska obecnie nie spełnia żadnego z kryteriów wymaganych do przystąpienia do strefy euro, jak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Podobna sytuacja dotyczy pięciu innych krajów członkowskich UE, które także nie przyjęły wspólnej waluty. Komisja Europejska regularnie ocenia stopień konwergencji gospodarczej tych państw z unijną średnią.

Aby dołączyć do strefy euro, kraje muszą spełniać cztery kryteria z Maastricht: stabilne ceny (inflacja nie wyższa niż 1,5% powyżej średniego poziomu cen trzech państw strefy euro z najniższą inflacją), finanse publiczne (deficyt budżetowy nie wyższy niż 3% PKB i dług publiczny nieprzekraczający 60% PKB), stabilna waluta (uczestnictwo w mechanizmie kursowym ERM II przez co najmniej dwa lata), oraz długoterminowe stopy procentowe (nie wyższe niż 2 punkty procentowe powyżej średniej trzech państw strefy euro z najniższymi stopami procentowymi).

Polska, podobnie jak inne oceniane kraje, również nie dostosowała swojego prawa do traktatowych wymagań UE. Obecnie siedem krajów UE nie należy do strefy euro: Bułgaria, Czechy, Dania, Węgry, Polska, Rumunia i Szwecja. Wszystkie, z wyjątkiem Danii, są prawnie zobowiązane do przyjęcia wspólnej waluty. Dania korzysta z klauzuli opt-out.

Najbliżej przystąpienia do strefy euro jest Bułgaria, która planowała wprowadzenie wspólnej waluty na początku 2025 roku, jednak nadal nie spełnia wszystkich kryteriów. Chorwacja dołączyła do strefy euro 1 stycznia 2023 roku, zwiększając liczbę państw w strefie euro do 20.

 

WAWEL SZYKUJE NIESPODZIANKĘ DLA TURYSTÓW

Zamek Królewski na Wawelu przygotował dla turystów nową atrakcję. 1 lipca 2024 roku zostanie otwarta Mała Baszta, dotychczas niedostępna dla zwiedzających. Nowy taras widokowy na jej szczycie pozwoli na podziwianie panoramy Krakowa z unikalnej perspektywy. Mała Baszta znajduje się obok pałacu królewskiego i najwyższej na Wawelu baszty Senatorskiej.

Aby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać 101 schodów. Na górze odwiedzający zobaczą zachwycającą panoramę wzgórza wawelskiego i starego miasta. Widok obejmuje także dzielnicę Kazimierz z jej kościołami i dawnym ratuszem oraz meandrującą Wisłę.

Całość zamyka zielony pas Sowińca z klasztorem kamedułów na Bielanach oraz Kopcami Kościuszki i Piłsudskiego. Przy dobrej pogodzie widoczne są również Tatry.

Wkrótce w Małej Baszcie zostanie otwarta ekspozycja zamkowa prezentująca historię wawelskiego miasteczka. Baszta, zbudowana w latach 40. XX wieku, była częścią budynku administracyjnego władz Generalnego Gubernatorstwa, zaprojektowanego przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Przez lata pełniła funkcje komunikacyjne i magazynowe i nie przechodziła większych remontów.


Reader's opinions

Leave a Reply


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background